Zane Eniņa, ReTV Gandrīz pusmiljards eiro – tāda ir summa, ko valstij parādā alimentu nemaksātāji. Šo naudu vecāku vietā no valsts budžeta samaksājis Uzturlīdzekļu garantiju fonds. Kā tam veicas vai neveicas ar naudas atgūšanu no parādniekiem?
Pienākums gādāt par savu bērnu saglabājas arī tad, ja vecāku dzīves ceļi ir šķīrušies un ir izveidojušās jaunas ģimenes.
fonda administrācija var nodot lietu zvērinātam tiesu izpildītājam, lai uzsāktu piedziņu no parādnieka mantas un ienākumiem;
Latvijā ir vairāk nekā 40 tūkstoši uzturlīdzekļu parādnieku. Tas ir apmēram tikpat daudz, cik ir iedzīvotāju Ventspilī un tās novadā.
“Šobrīd mēs atšķirībā no mūsu kaimiņvalstīm Lietuvas, Igaunijas, kur tiešām maksā tikai tad, kad ir tiesas spriedums un tiesas spriedums netiek pildīts, turklāt maksā mazākas summas, nekā mēs šobrīd Latvijā maksājam. Tad mēs vairāk esam tā kā uz Ziemeļvalstu prakses puses aizgājuši – kā Somijā, Norvēģijā, ka mēs ļaujam cilvēkiem bez tiesas procesa atnākt uz fondu, un tas ir daudz ātrāk, trīsreiz ātrāk, kā dabūt šos uzturlīdzekļus,” atzina TM pārstāve.
Līdzīgi kā Augstākā tiesa, arī Satversmes tiesa tolaik secināja, ka nekādi apstākļi nevar atbrīvot vecākus no pienākuma dot uzturu savam bērnam vismaz Ministru kabineta noteiktajā minimālajā apmērā.
Kādu dienu Kasparam piezvanīja no bankas un sacīja, ka viņa kontus iesaldēs un viņam jāvēršas pie tiesu izpildītāja.
Tas nozīmē, ka valsts maksāto uzturlīdzekļu summa nemainās un ir konstanta, neatkarīgi no tā, vai valstī tiek get more info palielināta minimālā alga.
Turklāt, lai kāds no vecākiem nevarētu apgalvot, ka viņam nav līdzekļu un iespēju gādāt par savu bērnu, likumdevējs ir noteicis, ka, neatkarīgi no mantas stāvokļa un spējas uzturēt bērnu, katram no vecākiem ir absolūts pienākums darīt visu iespējamo, lai nodrošinātu savam bērnam vismaz minimālo uzturlīdzekļu apmēru, ko nosaka Ministru kabinets (Civillikuma 179. panta piektā daļa).
“Strādājam pie ieturējuma pārskatīšanas. Kas varētu tīrā naudā palikt cilvēkam uz rokas. Līdzīgi kā kredītiestādē. Iespējams, tā summa mazāka,” pauž Tieslietu ministrijas pārstāve Lauma Paegļkalna.
Vairums no tām ir vīrieši ar ļoti zemu izglītības līmeni. Daļa no viņiem jau tikuši sodīti par iepriekš izdarītiem noziegumiem.
Problēma best izklaides trokšņa regulējums – aprises vēl samērā neskaidras Pirms 2 dienām, Vide
Papildus tam ar iedzīvotājiem jāoperateā par vairākiem jautājumiem. “personā ieskatā, pirmkārt, tā ir izpratne par pienākumiem, par kaut kādas tiesiskās situācijas radītajām sekām un it sevišķi fonda klientu sakarā. Varbūt tā izpratne ne vienmēr ir tāda kā vispārpieņemta sabiedrībā.
Civillikuma 179. pants nosaka vecāku – mātes un tēva – pienākumu samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Šis pienākums nebeidzas, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu vai abiem vecākiem.